Pilsenman – terénní kvadriatlon
Pokud na různých seznamech závodů vídáváte plzeňský terénní kvadriatlon (Pilsenman), ale nemáte o něm další informace, můžete jich pár najít v následujícím článku.
Pro doplnění – tento závod se jel minulou neděli.
Protože se z upoutávek na různých webech většinou dozvíte čísla (vzdálenosti) a občas dvě tři věty navíc, nebylo by špatné dozvědět se o trochu víc. Z pohledu účastníka to snad nebude vypadat tak, že by orgové chtěli sami sebe pochválit. Centrum celého závodu je poblíž kostela Sv. Jiří. Velká louka na břehu Berounky poskytuje dostatek místa jak pro zázemí a cílovou rovinku, tak i pro parkování. Pokud to máte do Plzně daleko a rádi se před závodem vyspíte, můžete přijet večer před závodem, kdy už je zázemí připraveno.
Vlastní start závodu probíhá u 2,5 km vzdáleného rybníka. Po startu v 10 hod se vrhl letos téměř 100 hlavý dav do vody a podle zvolené tratě se různě rychle či pomalu vydal všemožnými styly směrem k mohyle uprostřed vody. 100 hlavý dav neznamenal, že by všichni zkoušeli hned hlavní kategorii. Na trať se můžete vydat i ve dvojici, ve 3 kategoriích (MM, MŽ, ŽŽ). Pro ty, kdo si netroufnou být 5 a více hodin na trati, orgové přichystali i relativně lehký a krátký triatlon. Vzdálenosti najdete na webu www.pilsenman.cz
Přestože jsem se poslední 2 měsíce víceméně nedostal k plavání, ztratil jsem na prvního plavce „jen“ 2,5 min. Po připlavání k mohyle (po necelých 300 m) můžete pár desítek metrů provádět aquaerobic (je tu mělko) a pak znovu začít plavat ke schodům asi 300 m od mohyly. Schody vyběhnete, pak po 100 m běhu po břehu znovu skočíte do vody a plavete nejkratší cestou zpět. Po vynoření rychle do bot a co nejrychleji ke Sv. Jiří. Tady popadnete pádlo, loď a honem do Berounky, kde Vás čekají 3 kola (přesněji – úseky tam a zpět). Dohromady 9 km. Pavel Šindelář z místního pořadatelského oddílu mi půjčil svůj tréninkový sjezdový kajak. Lepší kajak a relativně dost tréninků na kajaku, na rozdíl od plavání, mi pomohlo zajet za 55 min (o víc než 5 min lepší čas než loni a skoro o 20 líp než předloni). Pořád ale o 8,5 min pomaleji než Pavel. Drobný postřeh pro nové účastníky – pořadatelé nabízejí zapůjčení kajaku pro závod jednotlivců. I když si nebudete chtít půjčovat „svůj“ kajak a vozit ho přes půl republiky, rozmyslete si to. Mořský kajak (asi nejlepší volba) je sice velký, ale výrazně rychlejší, než na místě půjčované slalomové. Navíc stabilní. Většině závodníků pak dělá problém udržet přímý směr a ztrácí spoustu času. I kdyby si půjčili kanoi a na ni si vzali kajakové pádlo, budou výrazně rychlejší. Sjezdový kajak je sice rychlý, ale velmi vratký, pokud na něm nejezdíte.
Po návratu z kajaku Vás čeká 42 relativně náročných kilometrů na MTB. Ti nejrychlejší to dají za 2 hodiny. Pár minut od startu kola musíte vyšlapat na rozhlednu Chlum (kontrola a občerstvení), odkud se pak vydáváte hezkým singletrackem zase dolů. Po krátkém průjezdu vesnicí opět singletrack podél kolejí, následuje les a pár set metrů obilím. Tady pozor na trávu v převodech. Pak už se rychle střídají krátké úseky asfaltu s lesními a polními cestami. Některé úseky na šotolině jsou velmi rychlé, pozor ale na technické úseky s vymletými rigoly. Nebo drobný písek či množství šišek. Zhruba v polovině trati u Dvora Býkov další občerstvení. Zvláště v druhé polovině tratě přibývají technické sjezdy a hlavně výjezdy se spoustou kořenů, hlavně ve stoupání na kopec Krkavec (s dalším občerstvením). Od něj pak už většinu tratě klesáte, pozor ale na křížení s asi 3 silnicemi. Cestou ještě asi 2 prudší výjezdy, krátký úsek předměstím Plzně a jste v cíli kola.
Pak už se jen přezout a už známou cestou vyběhnout na zmíněný Chlum (s občerstvením). Stejný úsek seběhnout a po loukách a asfaltových cestičkách ke břehu řeky, kde Vás čeká brod v silném proudu zhruba nad kolena. Pak opět louky a předměstím zpět do prostoru cíle. Stejné kolo následuje ještě jednou. Pouze s drobným rozdílem, že Vás kousek před cílem čeká ještě jeden brod. Který vlastně ani brod není, protože musíte plavat. Pokud byste příští rok bojovali o umístění do posledního metru, tak můžete z břehu skočit rovnou po hlavě beze strachu, že si natlučete. Není třeba klouzat po břehu nohama napřed. Pokud jste dost rychlí :-), čeká Vás necelých 5 hodin dřiny. Když se nechcete nikam hnát, může to zabrat i víc než 7 hod.
Vřele doporučuji si tenhle závod vyzkoušet. Atmosféru si nejdřív můžete zažít např. na kratším triatlonu a podle toho pak příště vyrazit na kvadriatlon. Orgové už „dělají“ pilsenmana 11 let. A to je záruka toho, že je závod dobře připravený. Celý rok si můžete na webu najít mapky tratí a vyzkoušet si je nanečisto. Na kolo dostáváte podrobný itinerář, kde se dozvíte, na kterém kilometru máte odbočit na jakou značku. Je dobré ho mít, protože nikdy nevíte, jestli nějaký vtipálek nepřehodil „mlíko“ na místě, kde nejsou značky.
Na závěr bych chtěl pozvat všechny ty, kteří se dostali až sem, aby posílili řady soutěžících v příštím roce. Zázemí včetně bufetu a celková organizace závodu je na velmi dobré úrovni. Stejně jako mnoho dalších detailů. Také díky početnému zástupu pomocníků je závod takto. Byl jsem tu už 3x, tak si snad můžu dovolit hodnotit :-). Triatleti (triatlonisté) prý svou neúčast omlouvají obavami z lodě. Pokud si netroufají na kajaku (nebo ho nemají), ho mohou vyměnit za kanoi. I kdyby s kajakářským pádlem. Eventuelně si zvolit kategorii dvojic, která jede povinně na kanoi.
Konferenciér závodu se v jedné z přestávek mezi doběhy jednotlivých závodníků zeptal pana Vrby, trenéra ligové Plzně (který se přišel podívat na dceru závodící ve dvojici), jestli nechce příští rok poslat fotbalisty Plzně taky na pilsenmana, aby jim zpestřil trénink. Pan Vrba se jen zhrozil, že radši ne. Pak už by prý nikdo nenašel Pavla Horvátha, který by se dle jeho slov určitě někde cestou ztratil.
Michal Peitz
Výsledky Pilsenman 2013
www.pilsenman.cz
Krkonošský survival
Podzimní cyklo orienťák