OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Výbava

RECENZE: ICEBUG Oribi Bugrip GTX – jistota na závody nejen do sněhu a ledu

Oribi 3 M BUGrip GTX představuje novinku na trhu s běžeckou obuvi, které mají v podešvi zakomponovány karbidové hřeby. Jedná se o top model švédského výrobce Icebug pro běhání v těžkých podmínkách včetně sněhu a ledu.

Značka: Icebug

Pro jaký povrch je bota vhodná: Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Závod

Hmotnost: 265 g

Šněrování: klasické

Infocena: 3 900 Kč

Dodává: ICEBUG

Více info na www.icebugrunning.cz

Fotogalerie

Svršek boty

Svršek je po celém obvodu oblepen, což poskytuje nejen ochranu proti poškození, ale také navazuje na integrovanou laminovanou pásku šněrování a tento celek pak poskytuje vyšší přilnutí boty k noze. Obuv se dotahuje klasickými zavazovacími tkaničkami. Ty, ačkoliv jsou kulaté, držely v mém případě skvěle. Jediné, co by se dalo vytknout, je umístění poslední dírky pro vytvoření tzv. zámku. Dírka je vytvořena příliš nízko, což může být někomu nepohodlné.

Pata je v zadní části vyztužená a kolem kotníku je vytvořena polstrovaná manžeta, která opět zaručuje lepší držení boty na noze. Celkově je obuv na noze stabilní.

V poslední řadě jsem zapomněl zmínit membránu GORE-TEX, která ve sněhových podmínkách zaručí komfort sucha a tepla i pro ty nejnáročnější běžce. Toto opravdu oceníte při delších zimních trénincích i závodech. Drobným nedostatkem je nepřítomnost více reflexních prvků, zvyšujících viditelnost běžce ve tmě.

Odpružení boty

Podrážka je část boty, kterou je na tomhle modelu potřeba vyzdvihnout. Při prvním běhu jsem ji nedocenil tak, jako když jsem v nich naběhal více. Mezipodešev je tvořena EVA pěnou, s vloženým Rock plate ESS/TPU ve středu boty, který poskytuje pevnou a neutrální oporu pro klenbu a zbytečně v terénu nerotuje. Tento prvek způsobuje vyšší tuhost boty, kterou však mnozí ocení při výběhu v nezpevněném terénu (sníh a kameny). Bota poskytuje vyšší oporu pro svaly klenby nožní, a tak máte pocit jako byste běželi po schodech, než přeskakovali z kamene na kámen. Tohle vše doplňuje již zmíněná EVA pěna, která i při dropu 7 mm poskytuje komfort, který oceníte při sebězích. Velmi se mi také líbí, že v přední části je mezipodešev členěná menšími zářezy, které vedou k lepšímu přenosu energie při odrazu, ale také vyšší flexibilitu v nejvíce zatěžované části boty.

Podrážka a její vlastnosti

Samotná podešev má svůj velmi nekompromisní patentovaný BUGrip, ale tato bota je specifická především svými 14ti karbidovými hroty ukotvených přímo v podrážce. Tyto hroty mají díky vlastnostem podešvi od BUGripu schopnost, se na tvrdém povrchu „zatlačit“ a dochází tak k lepší přilnavosti i na kameni. Toto mě opravdu překvapilo. Čekal jsem, že budou spíše klouzat. Když se s botou pustíte do ledového terénu, nemůžete od boty čekat 100% spolehlivost. Tu Vám nezaručí zatím žádná bota s hroty. Alespoň dle mých zkušeností. Bota má tendenci sem tam ujet. Každopádně to stačí na to, abyste se v bezpečí seběhli či vyběhli Lysou horu.

Málokdy je terén z většiny ledový. Většinou člověk narazí na mix ledu a sněhu, či namrzlý sníh a v tomto případě už je bota téměř 100%. Hroty v tomto mixovém terénu odvádějí svou práci a lze se na ně spolehnout. Poskytnou komfort nejen při běhu, ale také že nemusíte myslet na nesmeky a ztrácet čas jejich navlékáním. Jedna věc může některým běžcům vadit. A tou může být běh po asfaltu. Občas je třeba překonat určitý úsek, kde není sníh ani led (v současné době běžné). V tomto případě jdou cítit hroty v podrážce a při delším běhu mohou poskytovat nepohodlí, jelikož máte pocit, jako byste měli v podrážce kamínky. Vše může být ale o zvyku. Není to důvod, proč bych botu nezakoupil.

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Na první pohled bota působí neforemně, avšak při prvním běhu vás přesvědčí o opaku. Botu bych však zařadil mezi ty, které poskytnou dostatečnou ochranu i oporu při běhu v terénu i méně zdatným běžcům. Oproti tomu zastánci „minimalismu“ si u této boty moc nepřijdou na své. Bota je skvělou volbou pro závody: od zimních běhů do vrchu, přes OCR závody či OB až k běžným trailovým závodům v těžších podmínkách (mokro, bláto).

Při vlastních zkušenostech s botou v terénu, bych botu rozhodně doporučil všem, kteří hledají botu, která poskytne dostatečnou oporu v nestabilním terénu. Bota drží nejen v zimních podmínkách, ale také i na podzim v sychravém a mokrém prostředí. I tam Vám hroty pomohou. EVA pěna poskytuje neskutečný pocit pohodlí, bota nikde netlačí. Membránu GORE-TEX jsem u běžecké obuvi považoval za zbytečnou. Avšak po tepelném komfortu, který jsem v této botě zažil, bych zvážil výběr mých příštích bot do zimy. Časem si člověk oblíbí i netradiční a jednoduchý design této boty. Toto vše v cca 265g. Za mě představuje tento model od značky ICEBUG skvělou volbu v rostoucí konkurenci ostatních značek s boty s hroty na trhu.

Příjemným faktem je také ekologická výroba obuvi z recyklovaného materiálu s certifikátem Bluesign.

Zaujalo mě:

  • Drží i na pevném povrchu
  • Stabilita v terénu
  • Ochrana nohy
  • Ekologická výroba z recyklovaného materiálu

Autor recenze: Pavel Brtva



Podobné články
Ostatní
15. 4. 2020 Výzva, která stojí za to – Do práce na kole

Výzva Do práce na kole každoročně směřuje k ozdravení měst a motivaci k bezmotorovému pohybu....

Celý článek
Ostatní
13. 3. 2020 Tipy na filmy a reportáže z extrémních závodů

Pár tipů na zajímavé video-reporty a dokumenty z tuzemských akcí. Vzdát můžeš zítra Dokumentární film...

Celý článek
Výbava
10. 12. 2019 RECENZE: Zimní rukavice Rogelli TOUCH, síla jednoduchosti

V českých zeměpisných podmínkách se při celoročním sportování běhání v zimě nevyhnete. Teploty kolem 0...

Celý článek