OPRAVDOVÉ VÝKONY – SILNÉ ZÁŽITKY – POCTIVÝ SPORT
Kratší závody

Třetí ročník Lipno Ice Marathonu byl opět jedinečný

V předchozích dvou letech si závodníci měli možnost vyzkoušet dva různé typy tratě. Letošní rok je odměnil kombinací. Na své si tedy přišli nejen ti, které oslovila trasa závodu vedená po souši, ale i závodníci, kteří se těšili na běh po ledě. Pořadatelé totiž účastníky letošního ročníku vedli kombinovaným terénem. Běžci i freestyleři se tak museli potýkat nejen s trávou, bahnem, pískem, strništi, lesním podrostem, lučinami a oraništi, ale i se sněhem a ledem na zamrzlé ploše Lipna.

Poradit si s kombinovaným terénem nebylo tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Nejkritičtější byly přeběhy z ledu na pevninu a obráceně. „Led je při břehu v důsledku kolísání vodní hladiny velmi nestabilní a závodníci se mohli kdykoliv prolomit,“ popisuje stav některých úseků tratě Adéla Černá, ředitelka závodu. „Trasu závodu jsme však vedli tak, aby si účastnici užili pohybu na ledě co nejvíce, a zároveň nebyla ohrožena jejich bezpečnost. I z toho důvodu byli po celé trati rozmístěni záchranáři,“ doplnila Černá. Na zajištění bezpečnosti se podíleli vodní záchranáři z Českých Budějovic a hasiči z Černé v Pošumaví a Frymburku. Nechyběla ani tradiční vznášedla, která pořadatelé mají k dispozici pro případ rychlého transportu a zároveň jako dozor nad závodníky na ledové ploše. Tyto nevšední záchranné prostředky pořadatelé využívají každoročně, s nimi je zásah na ledové ploše podstatně snazší a rychlejší. „Přesto, že záchranáři nemuseli zasahovat, jsou při takovém podniku, kdy vysíláme běžce na relativně nestabilní led, opravdu potřeba a vážíme si spolupráce s nimi. Bezpečí závodníků je pro nás prioritou.“ Komentoval přítomnost záchranářů Petr Beneš pořadatel závodu.

„Letošní ročník se mi líbil nejvíce. Běžel jsem již předchozí dva – ten první, který byl vedený při břehu Lipna a dost jsem se při něm namočil, i druhý, který se běžel celý po ledě. Ten letošní, kombinovaný byl ale nejlepší. Bylo to pestré, střídání terénů i převýšení mi vyhovovalo, bylo to jiné než v předchozích dvou letech, ale za mě rozhodně nejkrásnější. Moc jsem si to užil.“ Komentoval trať závodu po té, co proběhl cílem, Jan Dolejš – devětašedesátiletý a tím i nejstarší účastník a opravdový matador Lipno Ice Marathonu. V cíli maratonu byl první Jan Francke z Jablonce nad Nisou. Triatlonista, ultramaratonec a čtvrtý nejlepší běžec v závodě Yukon Arctic Ultra 700+km si závod také pochvaloval. „Byla tu jedinečná atmosféra, přijela spousta kvalitních běžců a sportovců, cítil jsem se tu dobře a rád se sem vrátím, je to velmi nevšední závod.“

Celkově nejrychlejším na maratonské trati byl Ondřej Pína, startoval v kategorii Freestyle a pro první místo si dojel na kole. Hlavní cenu si tak pojistil a domů si odvážel zbrusu nové běžecké lyže a skutečný ledový pohár. „Organizátoři mi řekli, že je putovní, ať se o něj dobře starám a příští rok ho s sebou přivezu. Uvidíme. Dám ho do mrazáku a třeba vydrží, až za rok zase přijedu závodit. Rum z něj rozhodně chutná fantasticky!“ Komentoval se smíchem nevšední trofej celkový vítěz maratonu.

Autorem skutečného ledového poháru a tradičních ledových stupňů vítězů je sochař Jiří Genzer. Nevšední ledové stupně ještě doplnil několika ledovými sochami. Vítězný ceremoniál tak probíhal na opravdu kluzkých a zmrzlých ledových stupních vítězů, které k Lipno Ice Marathonu prostě patří. Druhý den je pro své medailisty využili i pořadatelé česko-rakouského mistrovství ledních jachet Mitropa Trophy, který se konal v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví přímo v místě startu Lipno Ice Marathonu. „Několik rozjížděk lední jachtaři absolvovali i v den závodu Lipno Ice Marathonu, a tak bylo v Černé v Pošumaví opravdu živo. Nouze nebyla o sportovní zážitky, uměleckou podívanou při tvorbě ledových soch i opravdové sportovní výkony,“ komentovala nabitý víkend v Černé starostka obce Irena Pekárková.

Závodu se účastnily i ženy, do maratonské trati se odhodlaly vydat pouze tři, nejrychlejší z nich byla Slavěna Albastová, a přesto, že i po doběhu měla stále dokonalý make-up a její dlouhé rozpuštěné vlasy přitahovaly pozornost, potvrdila náročnost celého závodu slovy: „Až takhle těžké jsem to tedy nečekala, ale byla to paráda, jsem spokojená!“

Lipno Ice Marathon je náročný závod. Je jediným v širší střední Evropě a na závodníky tu nečeká jen opravdová šumavská zima dosahující i minus dvacet stupňů pod nulou, ale i mlhy a specifický ledový terén. Letošní, již třetí ročník, potvrdil, že organizátoři jsou připraveni na všechny druhy počasí a závod připraví v kvalitě, kterou ocení milovníci zimního běhání i dalších zimních sportů. Ať už se koná na ledě, na souši nebo v kombinaci, vždy má co nabídnout a slovy ředitelky závodu: „kde jinde si můžete zasportovat na ledě pod dozorem záchranářů, a posunout své fyzické hranice než v Lipno Ice Marathonu? Tak trénujte, 4. ročník odstartuje již za 361 dní 9. února 2019!“ zve všechny milovníky pohybu Adéla Černá.



Podobné články
Ultratrail
20. 1. 2025 Blíží se 12. ročník IMOS 24 hodin na Lysé hoře

V zimě i ve tmě z kopce do kopce 24 hodin: Extrémní LH24 opět prověří...

Celý článek
Ultratrail
8. 9. 2020 BESKYDSKÁ SEDMIČKA SE I PŘES MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ POVEDLA!

Česká republika má po uplynulém víkendu úspěšně za sebou jednu z největších sportovních akcí letošního...

Celý článek
Kratší závody
14. 4. 2020 Jaroměřský kros 2020 se uskuteční v náhradním termínu a za podpory hvězd...

Aktuální situace organizátory donutila hledat náhradní termín a to se podařilo! Letos se tedy závod...

Celý článek